Tel. 601 448 045 Małgorzata | Tel. 603 707 699 Paulina recepcja@szkolabohema.pl

Czym jest taniec?

Taniec jest jedną z wielu form aktywności fizycznej. Towarzyszą mu różne emocje: radość, smutek, wzruszenie. Dzięki muzyce, formie, treści, estetyce i wczuciu się człowieka w taniec, jest on niesamowitym widowiskiem. Tancerz jak i widz może poczuć niesamowite wrażenia podczas wykonywania lub oglądania tańca. Taniec dzieli się na wiele różnych stylów, a na przestrzeni lat tworzy się ich coraz więcej. Taniec ma swoją przeszłość i od wielu lat towarzyszy człowiekowi w codziennym życiu. Jest on naturalną formą ruchu, dzięki której można wyrazić swoje wewnętrzne odczucia. Towarzyszy on we wszystkich ważnych wydarzeniach w przeszłości jak i w teraźniejszości.

Taniec spełnia bardzo zróżnicowane funkcje, ponieważ z jednej strony zaspakaja doznania duchowe i estetyczne, z drugiej strony może być kulturalną rozrywką,  czy też  formą treningu sprawności fizycznej.
W tańcu pracują prawie wszystkie mięśnie i dotleniany jest cały organizm. Szczególnie wzmacniają się te położone głęboko w tułowiu, jak i również mięśnie posturalne (mięśnie brzucha, pośladków, grzbietu), poprawiając ułożenie sylwetki,  stabilizują ciało. Wzmacniają też serce. Tańcząc  nie tylko ciało staje się gibkie i zwinne, ale również łatwiej je uchronić przed chorobami układu krążenia.
Taniec jest naturalnym zjawiskiem podnoszącym poziom endorfiny czyli „związków przyjemności” we krwi, a przyjemność czerpana z ruchu w takt muzyki zwiększa naturalną radość zarówno u dzieci, jak i  u dorosłych. Muzyka wpływa na organizm kojąco, tańcząc człowiek pozbywa się negatywnych emocji, do tego podnosi poziom sprawności fizycznej. Taniec działa więc na rozwój emocjonalny i fizyczny całego organizmu. Można zastosować go także jako forma rehabilitacji, takich jak choreoterapia czy muzykoterapia. Choreoterapia polega na uzyskaniu harmonii ciała i umysłu, poprawia komunikację z innymi ludźmi i pozwala na poznanie siebie i swoich emocji. Terapia tańcem obejmuje wzory napinania i rozluźniania mięśni, wzory strukturalne ciała i jego gesty, jakość ruchu, wzorce ruchowe uwarunkowane rozwojowo, rytmikę i dynamikę ciała, improwizację tematyczną oraz nieświadomy ruch symboliczny ciała.
Taniec pozwala nam na wyrzeźbienie ciała, na wykształcenie wewnętrznej równowagi, na uformowanie mięśni, wyrobienie kondycji. Taniec też jest jedną z najmilszych i najprzyjemniejszych form spalania tłuszczu i może towarzyszyć nam przy pozbywaniu się zbędnych kilogramów. Godzina tańca pozwala spalić od 200 do 400 kalorii. Nieważne czy jest sportem czy sztuką, najważniejsze, że daje dużo radości i jest niesamowitym widowiskiem.

AUTOR: Natalia Wierzbicka